Explore Poland

Main Menu
Home
News
Search
Information
General information
National symbol
National anthem
History
Population
Public holidays
Cuisine
Religion
Geography
Geography
Climate
Mountains
Rivers
Tourism
Tourism
Travelling by car
Active vacations
Partners
Digital Web
Articles

Pacynki w edukacji

Saturday, 08 September 2007
Pacynki mogą być bardzo użyteczną pomocą dla nauczycieli i wychowawców w szkołach i przedszkolach. Trudno znaleźć drugą tak wszechstronną zabawkę, jako jest pacynka. Odpowiednio wykorzystana może wspomagać między innymi emocjonalny i społeczny rozwój dziecka.

Uczniowie zapoznają się z historią, której bohaterem była pacynka. Wydarzenia, w których uczestniczyła mogą dotyczyć zwykłych, codziennych spraw takich jak wspólny posiłek, sprzeczka, czy spotkanie z przyjaciółmi.

Następnie dzieci rozmawiają o problemach, z jakimi musiała zmierzyć się pacynka i zastanowić się wspólnie nad ich rozwiązaniem. Aby ożywić dyskusję warto skorzystać z pomocy rekwizytów np. fotografii, zepsutych zabawek, pluszowego misia, okularów. Praca z pacynką nie wymaga długiej praktyki ani specjalnych umiejętności. Nie trzeba być brzuchomówcą, aby wiarygodnie odmalować jej charakter. Warto pamiętać, że ona nie musi mówić. Wystarczy, że swoimi słowami przedstawimy jej historię, a gestami uwiarygodnili całość. Wspólne omawianie pacynkowych przygód uczy dzieci pracy w grupie, rozwiązywania codziennych problemów i wzmacnia ich wiarę we własne siły.
 

Explore Poland, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting